معرفی کتاب «احکام ویژه»
49 بازدید
موضوع: فقه و اصول
مصاحبه کننده : خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)
تعداد شرکت کننده : 0

علیان‌نژاد، نویسنده کتاب «احکام ویژه؛ 600 مساله مورد نیاز» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: ضرورت تالیف این کتاب، توجه به بیشترین سوالات درباره احکام و مسایل شرعی به ویژه مربوط به موضوعات روز است که ذهن مردم را به خود مشغول کرده‌اند.
 
مسوول سامانه پیام کوتاه دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی این کتاب را حاصل تعامل این دفتر با مردم دانست و اظهار کرد: این کتاب با انجام نیازسنجی، تعارفات مرسوم را کنار گذاشته و مستقیم به اصل مطلب پرداخته و سوالات مردم را به‌طور اجمال و بدون توضیح اضافه پاسخ داده است. در این کتاب سعی شده است تا علاوه بر ذکر حکم شرعی، تکلیف مسایل جانبی آن حکم هم روشن شود.
 وی در ادامه افزود: تالیف این کتاب و کتاب «واژه نامه احکام» برآیند رصد چهار میلیون سوال درباره مسایل و احکام شرعی و همچنین درباره اصطلاحات فقهی است که بیشترین دغدغه ذهنی را برای مردم ایجاد کرده‌اند. این سوالات از طریق سامانه پیام کوتاه و ایمیل به دست ما رسیده‌ که با توصیه آیت‌الله مکارم شیرازی به دلیل اهمیت و در اولویت بودن سوالات مردم، جمع‌آوری و تبدیل به کتاب شده‌اند.
 
علیان نژاد با یادآوری تاکید ویژه آیت‌الله مکارم شیرازی به حل مشکلات جوانان عنوان کرد: از آن‌جایی که بیشترین مقلدان ایشان را جوانان و دانشجویان شامل می‌شوند، حجم عمده احکام این اثر مربوط به مسایل و مشکلات روز جامعه جوان کشور است.
 
احکام مربوط به موضوعاتی مانند اخلاق، استخاره، ازدواج و محرمیت، آرایش و پیرایش، رسانه، فرق و ادیان، مسایل جنسی و مسایل متفرقه در بخش‌ها و شاخه‌های مختلف در این کتاب ذکر شده است. 

علیان‌نژاد در بخشی از پیشگفتار کتاب می‌نویسد: «یکی از دغدغه‌های انسان عاقل آن است که راه و رسم زندگی و روش مواجهه با موضوعات مختلف را از کارشناسان امر سوال نماید و یا با تحقیق به روش مطلوب دست پیدا نماید.» 

چاپ نخست کتاب «احکام ویژه؛ 600 مساله مورد نیاز» با شمارگان سه هزار نسخه، در 159 صفحه و به بهای سه هزار و 500 تومان از سوی انتشارات امام علی‌بن ابی‌طالب (ع) منتشر شده است.

این کتاب در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارایه خواهد شد.نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز از 11 تا 21 اردیبهشت ماه به مدت 10 روز در مصلای بزرگ تهران پذیرای اهل قلم و علاقه‌مندان به دنیای کتاب خواهد بود.